Challenge Preparations

by Andy Hough on February 1, 2007

I went shopping yesterday and bought the following items as part of plan to eat on only $30 for the month of February. The price by each item is an approximate price, the total price is the actual money spent.

  • 5 packages Oatmeal (18 oz.) $2.00
  • 1 loaf white bread $0.65
  • 1 jar peanut butter (18 oz.) $1.29
  • 1 jar grape jelly $1.00
  • 12 cans of corn $4.00
  • 8 bananas $0.80
  • 1 box pancake mix $1.00
  • 1 bottle syrup $1.00
  • 1 package margarine $0.50
  • 1 package mac & cheese $0.30
  • 10 packages ramen $1.00

My actual total amount spent is $14.34. I got a really good deal on the oatmeal. They were on sale for $1.00 each and I had coupon for $3.00 off any 5 Quaker products. This gives me a month of breakfasts for just over $2.00.

I’ve already spent over half my budget but I think I have more than a half month’s of food. The ramen and white bread are not the healthiest choices but they are cheap. I won’t be buying any more ramen. I might buy wheat bread next time but it is about double the price if you get actual whole wheat bread. I’ll be posting my meals daily if you want to see what my meals are.

1 hustlermoneyblog February 1, 2007 at 11:24 am

good luck with the new blog. If you like, we could trade links. I also have a few other websites.

http://www.tatdathouse.com
http://www.landlordhustlers.com

Previous post:

Next post: